Docker – 10 komend przydatnych w codziennej pracy

Docker - 10 komend przydatnych w codziennej pracy

W poprzednim wpisie pokazywałem jak przy pomocy Docker oraz Docker Compose przygotować sobie środowisko deweloperskie. Dzisiaj natomiast lista 10-ciu komend które warto znać i których sam używam praktycznie każdego dnia pracując z Dockerem.

Docker build

Pierwsza komenda jak sama nazwa wskazuje służy do budowania obrazów na podstawie dostarczonej przez nas konfiguracji. Z obrazów które zbudujemy będziemy mogli później uruchamiać nasze kontenery.

Przykładowa komenda:

docker build -t MyApp .

Flaga -t pozwala indywidualnie nazwać nasz obraz. Natomiast kropka na końcu wskazuje miejsce w którym znajduje się plik Dockerfile. W naszym przypadku jest to bieżący katalog.

Docker run

Poprzednia komenda umożliwiła nam zbudowanie nowego obrazu, więc teraz czas na uruchomienie z niego pierwszego kontenera.

Przykładowa komenda:

docker run --name App -p 3000:3000 -v $(pwd):/app -d MyApp

Flaga –name pozwala nazwać nasz kontener (jeżeli nie podamy własnej nazwy, to Docker i tak nam ją ustawi w postaci losowanie ciągu znaków). Kolejna flaga –p pozwala nam zmapować porty pomiędzy kontenerem, a naszym komputerem hostem. Jeżeli natomiast chcemy współdzielić pliki pomiędzy kontenerem, a naszym komputerem, możemy to zrobić przy pomocy flagi –v. W tym przypadku mapujemy nasz bieżący katalog do katalogu app na kontenerze. Na samym końcu podajemy nazwę obrazu z którego chcemy uruchomić kontener.

Docker logs

Po uruchomieniu naszego kontenera na pewno będziemy chcieli zobaczyć co się na nim dzieje. Z pomocą przychodzi nam komenda docker logs, którą możemy podejrzeć logi naszego kontenera.

Przykładowa komenda:

docker logs -f --tail 50 App

Flaga -f włącza nam tryb śledzenia, dzięki czemu na bieżąco będziemy je widzieć w naszej konsoli. Natomiast flaga –tail służy do ograniczania logów tylko do ostatnich, ograniczonych przez nas linii. Przydatne kiedy logów jest już naprawdę dużo.

Docker stop

Jak sama nazwa wskazuje, po skończonej pracy możemy wyłączyć nasz kontener przy pomocy komendy docker stop.

Przykładowa komenda:

docker stop App

Docker rm

Jeżeli nasz kontener nie będzie już nam więcej potrzebny to możemy się go pozbyć po prostu go usuwając.

Przykładowa komenda:

docker rm -f App

Flaga -f jednocześnie wyłącza i usuwa kontener który jest nadal uruchomiony. Dzięki temu nie musimy najpierw wywoływać komendy docker stop.

Docker rmi

Komenda analogiczne do powyższej z tym, że w tym przypadku usuwamy istniejące obrazy, a nie jak poprzednio kontenery.

Przykładowa komenda:

docker rmi -f MyApp

Docker ps

Jeżeli chcielibyśmy zobaczyć jakie kontenery są obecnie uruchomione na naszym komputerze, to możemy się posłużyć komendą docker ps.

Przykładowa komenda:

docker ps -a

Dodając flagę -a możemy wyświetlić wszystkie istniejące kontenery, również te wyłączone.

Docker images

Dzięki poprzedniej komendzie mogliśmy zobaczyć wszystkie istniejące kontenery, a dzięki docker images możemy wyświetlić wszystkie istniejące obrazy z których możemy uruchomić kontenery.

Przykładowa komenda:

docker images

Docker exec

Zapewne z czasem przyjdzie potrzeba w której będzie trzeba zrobić coś bezpośrednio na uruchomionym kontenerze. Docker przygotował dla nas komendę docker exec która pozwala uruchomić bezpośrednio na kontenerze wskazane przez nas polecenie.

Przykładowe komendy:

docker exec App yarn install

Możemy również zalogować się bezpośrednio na nasz kontener uruchamiając bash w trybie interaktywnym (-it).

docker exec -it App bash

Docker restart

Ostatnia już komenda pozwala zrestartować aktualnie uruchomiony kontener.

Przykładowa komenda:

docker restart

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *